JAK VYBRAT NEJLEPŠÍ DŘEZOVOU BATERII?

Kuchyně je místnost, kterou používáme denně. A jestli je nějaká její součást skutečně v nepřetržité permanenci, pak je to rozhodně dřezová baterie. Nabídka baterií je nepřeberná, našinec se v ní snadno ztratí. Přinášíme vám stručný přehled typů baterií pro usnadnění základní orientace. Konkrétní výběr je však už zcela na vás.

Kvalitní dřezové baterie nejsou úplně levné, to si přiznejme. Ne vždy je cena úměrná kvalitě. Vždy je lepší vybrat takový výrobek, který obsahuje co nejméně komponentů. U takových baterií je pravděpodobnost, že se něco pokazí, podstatně nižší, než u modelů s plastovými komponenty a podobně.

Je lepší nástěnná, nebo stojánková?

Základní dělení baterií je na stojánkové a nástěnné. Stojánkové jsou připevněny v otvoru v pracovní desce či přímo ve dřezu a do kuchyně jsou rozhodně praktičtější, zejména pokud máte dvojdřez. (Také lépe vypadají, což je poměrně důležité kritérium, neboť se na ni budete dívat dennodenně řadu let.) Nástěnné baterie jsou často ve starších kuchyních, je tedy možné po nich sáhnout při rekonstrukci, není-li zbytí. Vyrábí se ve dvou roztečích, pokud se pro nástěnnou baterii rozhodnete, dobře si změřte, který rozměr potřebujete! Existují sice redukce, které rozdíl v rozteči řeší, ale nejsou ani trochu vzhledné. Navíc, jak je uvedeno výše, je to další díl, který se může opotřebit a v důsledku toho navýšit investici do výměny baterie.

Kohoutková, páková či termostatická baterie?

Dalším důležitým faktorem pro výběr baterie je způsob ovládání. Tady můžete vybírat mezi bateriemi pákovými, termostatickými a kohoutkovými.

Pákové baterie jsou dnes pravděpodobně nejprodávanějším typem. Pohybem páky do stran regulujete teplotu vody, jakou zrovna potřebujete. Je to snadné, stačí vám jedna ruka, takové baterie jsou také vzhledné. Nevýhodou je snad jen to, že když chcete vodu horkou nebo naopak studenou, musíte jí nechat hodně odtéci. Termostatické baterie známe spíše z koupelen. Dopředu lze navolit teplotu vody a termostat ji udržuje. Tak se vám nestane, že se opaříte. Na druhou stranu v kuchyni potřebujeme někdy teplou, někdy studenou vodu a přenastavování termostatu je přece jenom zdržení. Kohoutkové baterie známe všichni z dětství. Pro namíchání žádoucí teploty potřebujete obě ruce, kohoutkem je třeba otáčet (tedy není to až tak rychlé, jako u baterie pákové). Na druhou stranu, pokud máte kuchyň ve venkovském retro stylu, pak taková mosazná kohoutková baterie či baterie s porcelánovými kohoutky může vzhled kuchyně náramně vyšperkovat.

Povrchová úprava

Posledním kritériem výběru je povrchová úprava. Nejtypičtěji potkáte baterie pochromované, upravené do vysokého lesku. Taková úprava je nejen pěkná, ale především praktická. Na leštěném povrchu se méně usazuje vodní kámen, snese běžné čisticí prostředky (pozor na koncentrované kyseliny a hydroxidy, kterými někdy čistíme odpad!) a má skutečně dlouhou živostnost. Broušený povrch (nejčastěji niklový) vypadá neotřele a luxusně, v kuchyni s ním můžete sladit například úchytky skříněk. Údržba zabere více času, ale ruce na ní nenecháte. Pozor na vhodnou kombinaci takové baterie a dřezu, třeba ke klasické nerezové variantě dřezu se příliš nehodí. Máte-li granitový dřez, zvažte pořízení polo či celogranitové baterie. Granit je umělý kámen, namletý kámen se spojuje polymerní hmotou. Výdrž materiálu je prakticky doživotní, nedá se zabarvit, poškrábat, poleptat.. prostě si jen tak žije svým vlastním životem k vaší velké spokojenosti. Granitové dřezy jsou velmi oblíbené, a proto výrobci doplňují nabídku rovněž bateriemi. Pologranitové jsou vyrobené nejčastěji z chromu a granitem jsou jen potažené. Nevýhodou je, že povrchová granitová vrstva se může časem oloupat. Proto někteří výrobci dělají z granitu celé baterie. Pokud vyberete podobnou barvu baterie a zádové desky či obkladů, bude téměř neviditelná a do obrazu kuchyně zcela zapadne.

Poslední detail, který může hrát při výběru dřezové baterie roli, je výsuvná hlavice či sprcha. Jsou to věci praktické, pokud potřebujete například napustit kbelík s vodou, velký hrnec, jež se nevejde do dřezu, plech a podobně. Vysunete, napustíte, zasunete. Jejich nevýhodou je pouze to, že je to další komponent, který se může (a také to bohužel často dělá) rozbít. Navíc do prohlubní ve sprchové hadici se rád usazuje vodní kámen.

Tak. Základní manuál pro orientaci v problematice výběru dřezové baterie máte. Nezbývá, než vám přát trpělivost při procházení katalogů a kuchyňských studií. Ještě si dovolíme na konec jednu poznámku: nevybírejte jen podle ceny. Kvalitní baterie od osvědčené firmy vám může vydržet i několik desítek let.